Greenbox teknolojisi filmlerde veya dizilerde gerçekte yapılması zor veya masraflı sahneleri yeşil perdeyle kaplı bir odada çekilerek tehlikenin ve masrafı en aza indirmeye yarar.

Greenbox Teknolojisi Nedir?

Sahneler yeşil perdeyle kaplı bir stüdyoda çekildiği için adına da Greenbox denilmiştir. Kullanılan renk yeşil olmakla beraber mavi renkte kullanılabilir. Çekilen sahnede yeşil renkler yoğunsa mavi perde kullanılabilir. Ama genellikle giydiğimiz giysiler ve diğer eşyalarda yeşil renk en az olduğu için bu renk daha çok kullanılır.

Çekilen film veya dizide patlamalı bir sahne veya gerçekte yapılması zor olan sahneleri yeşil perde önünde çekilerek sonradan montajlanır.Greenbox Teknolojisinin Örnek Kullanımı

Yeşil perde sadece patlamalı aksiyon sahneleri için kullanılmaz. Bunların yanı sıra dünyada farklı bir yer de çekilmesi gereken sahne yeşil perde ile çekilirse montajla bu iş halledilebilir. Böylece bir daha oraya gitmek zorunda kalınmaz.

Bu teknolojisi daha çok filmlerde kullanılır. Bunun yanı sıra dizilerde de kullanıldığı oluyor. Ülkemizde yeni yeni gelişen bu teknolojinin kullanıldığı yapımlara Fetih 1453 filmini ve Filinta dizisini örnek verebiliriz. Çekilen sahnenin büyüklüğüne göre kullanılan perde de büyüyebilir. Fetih 1453 filminde savaş sahneleri çekildiği için oldukça büyük bir mavi perde kullanılmış.

Fetih 1453 filminin yanı sıra Filinta dizisinde de bu teknolojisinden yararlanılmış. Dizideki patlama ve bir çok sahne için bu teknoloji kullanılmış.

Son zamanlarda Youtuber’lar da videolarını arka plana yeşil perde koyarak çekiyor. Böylece montajlarken etrafı yok ederek kendini oyun videosu veya başka türde bir videonun köşesine koyuyor. Böylece ekranda fazla yer kaplamıyor.

Bunu siz kendiniz evde de yapabilirsiniz. Bunun için yeşil perdeye ihtiyacınız olacaktır. Yeşil perdeyi internetten çeşitli sitelerden temin edebilirsiniz. Videoyu montajlamak için de çeşitli alternatifler var. Bunlar Camtasia Studio, Sony Vegas Pro, Adobe Premiere Pro ve After Effect programlarını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir